Wieś Paszyn została założona w XII wieku przez mieszczan nowosądeckich. Pierwsze wzmianki datuje się na rok 1365. Przez wieki wieś należała do Nowego Sącza.

Choć kościół we wsi został wybudowany w latach 1936-1937, to starania o samodzielność parafialną rozpoczęto już na początku XX wieku. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęcił ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Franciszek Lisowski. On też w lipcu 1937 roku skierował do parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu jako wikariusza ks. Ewarysta Michalskiego z poleceniem prac wykończeniowych przy budowie kościoła i plebanii.

Dekretem z dnia 30 marca 1938 r. bp ordynariusz Franciszek Lisowski ustanawia parafię w Paszynie, wydzieloną z terytorium parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu., a pierwszym proboszczem mianuje wspomnianego ks. Ewarysta Michalskiego.

Patronką kościoła jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, natomiast patronem parafii – św. Józef Robotnik.

Kościół został konsekrowany 27 czerwca 1963 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji bpa Jerzego Ablewicza.